Testovanie vody
K starostlivosti o kvalitu vody v bazéne patrí aj jej testovanie. Pravidelné testovanie vody vás včas upozorní na zmeny pH, pomôže správne dávkovať bazénovú chémiu a odhalí aj vysokú koncentráciu chlóru a jeho zlúčenín. Skontrolovať môžete tiež celkovú alkalitu a vápnikovú tvrdosť. Aby ste zabezpečili vysokú kvalitu vody vo vašom bazéne, k dispozícii sú vám testovacie pásiky, tablety a testery.
#SHOW_MORE#
Testovanie vody v bazéne
Pravidelné testovanie vody pomáha dosiahnuť hygienickú čistotu vody na kúpanie vo vašom bazéne. V závislosti od toho, aký typ chémie používate, bude potrebné kontrolovať niekoľko hodnôt.
Meranie hodnoty pH
Hodnota pH vody v bazéne by mala byť v rozmedzí 6,8 – 7,4. Pokiaľ má priveľmi nízke pH, voda je kyslá, čo spôsobujú najmä zlúčeniny chlóru. Toto prostredie je ideálne na množenie rias, pokles pH sprevádza zápach, rastie riziko podráždenia pokožky, očí aj kovových častí bazéna. Vyššie hodnoty pH informujú o tom, že je voda zásaditá. Môže dôjsť k podráždeniu očí a pokožky, zakaleniu vody aj poškodeniu bazéna.
Aby ste predišli spomínaným problémom, pH vody je potrebné merať minimálne dvakrát za týždeň. Počas dní s vysokými teplotami sa odporúča kontrola raz za deň. Na testovanie vody si môžete vybrať testovacie tablety, kvapôčkový tester alebo testovacie pásiky.
Testovanie vody na obsah chlóru a jeho zlúčenín
Na zaistenie zdravotne nezávadnej vody v bazéne je potrebné pravidelne kontrolovať aj obsah chlóru. Tzv. voľný alebo aktívny chlór je vo vode dôležitý pre jeho dezinfekčné účinky a jeho obsah by mal byť 0,6 – 1 mg/l.
Pozor na viazaný chlór
Vysoké hodnoty by nemal mať viazaný chlór, ktorý vzniká reakciou organických nečistôt s voľným chlórom. Vyššia koncentrácia nad 0,3 mg/l môže spôsobovať podráždenia kože, slizníc a očí. Prejavuje sa tiež silným chlórovým zápachom.
Meranie tvrdosti vody
Tvrdosť vody informuje o množstve minerálov, ktoré sa v nej nachádzajú, hlavne oxidu vápenatého a horečnatého. Ak je voda priveľmi tvrdá, ideálne prostredie na množenie v nej majú riasy, baktérie aj vírusy. To môže viesť k svrbeniu pokožky a očí. Zvyšuje sa tiež miera usádzania plaku, tvorby vodného kameňa a zákalu.
Optimálna tvrdosť by sa mala pohybovať v škále 8 – 18 °N (1 nemecký stupeň — 10 mg oxidu vápenatého na 1 l vody). Jej hodnoty môžete merať pomocou kvapalného testera a testovacích pásikov.
Testovanie alkality vody
Alkalita vyjadruje súhrn látok rozpustených vo vode, ktoré bránia náhlym výkyvom hodnôt jej pH. Jej hodnota by mala byť 80 - 120 mg/l. Ak bude nižšia, spôsobí nízke pH, vysoká jeho zvýšenie nad požadované hodnoty.
Tablety, pásiky aj testery na testovanie vody
Vodu môžete testovať viacerými spôsobmi. V našej ponuke sú vám k dispozícii testovacie tablety, pásiky, kvapalné testery a vybrať si môžete aj elektronické testery.
Testovacie pásiky — vodu otestujete ich ponorením. Pásiky sa zafarbia a zistenú hodnotu jednoducho porovnáte so stupnicou, ktorú výrobca uvádza na obale.
Kvapalné testery — umožnia vám testovať pH, alkalitu a obsah chlóru. Použitie je jednoduché. Do nádobky naberiete vodu z bazéna a pridáte množstvo prípravku odporúčaného výrobcom. Nádobku uzatvoríte, pretrepete a farbu vody v nej porovnáte s hodnotami na stupnici.
Elektronické testery — umožnia zistiť pH a obsah chlóru. Výhodou je, že ušetríte za nákup jednorazových prostriedkov na testovanie bazénovej vody.